Adam Bielecki będzie gościem Kinoteatru Rialto w Katowicach
„Doświadczanie Annapurny. Himalaizm w wydaniu sportowym" - tak zatytułowana będzie prelekcja, jaką 14 listopada w Kinoteatrze Rialto w Katowicach wygłosi Adam Bielecki.
Opowieść o próbie wytyczenia nowej drogi na Annapurnie (8091 m n.p.m.) w Himalajach, o tym, jak plany weryfikuje samo życie i nie zawsze sukces oznacza wejście na szczyt, zobrazują dodatkowo zdjęcia i unikatowe filmy.
Próba wytyczenia nowej drogi. Spadające kamienie nie pozwoliły kontynuować wspinaczki
Adam Bielecki wraz z Mariuszem Hatalą i Niemcem Felixem Bergiem z Polski wylecieli na początku marca 2023 r. Dwa tygodnie alpiniści preaklimatyzowali się w Andach Środkowych i weszli na Ojos del Salado (6893 m n.p.m.), najwyższy wulkan Ziemi. Następnie udali się do Nepalu i bazy pod Annapurnę, by w alpejskim stylu przejść północno-zachodnią ścianę.
Annapurna to jedna z najwyższych i zarazem najniebezpieczniejszych gór na świecie. Opad śniegu i ogromne zagrożenie lawinami i spadającymi kamieniami nie pozwalają zbyt wielu himalaistom wejść na wierzchołek.
Tak też było i w przypadku próby Adama i Mariusza. „Sucha zima sprawiła, że w naszej ścianie brakuje lodu, a spadające kamienie czynią wspinaczkę zbyt niebezpieczną. Niemniej jednak to była fantastyczna przygoda w doborowym towarzystwie - pisał Adam w mediach społecznościowych 29 kwietnia.
Annapurna - nie wejście na szczyt, ale człowieczeństwo - sukces polskich himalaistów
Mimo braku wspinaczkowego sukcesu, zdecydowanie większym - jak podkreślają Adam i Mariusz - okazała się dla nich jednak udana akcja ratunkowa, w której uczestniczyli na Annapurnie. Wsparli zespół Szerpów, ratujących indyjskiego wspinacza Anuraga Maloo, który wpadł do około 50-metrowej szczeliny. Po trzech dniach od zaginięcia mężczyznę przetransportowano do szpitala.
W historii himalaizmu Adam Bielecki zapisał się jako pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.). W znakomitym stylu wszedł także m.in. na piekielnie trudną K2 (8611 m n.p.m.). Obecnie preferuje trudne wspinanie w małych zespołach na niezdobyte, niższe szczyty. Wspiera wspinaczy w ramach programu Polski Himalaizm Sportowy.
Początek spotkania w katowickim Rialto o godzinie 19. Po trwającej 90 minut prelekcji, przewidziano czas na pytania i spotkanie z Adamem, podczas którego można zdobyć autograf, zrobić sobie zdjęcie bądź po prostu przybić mu piątkę.
Bilety są dostępne TUTAJ:

i

i