Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki ma na celu podnoszenie atrakcyjności oferty edukacyjnej i naukowej miejscowych uczelni – zarówno publicznych jak i niepublicznych. Uczelnie mogą pozyskać nawet 99 proc. dofinansowania kosztów wynagrodzenia światowej klasy naukowca. Metropolia postanowiła jednocześnie zaktualizować regulamin funduszu w taki sposób, aby lepiej odpowiadał na aktualne potrzeby wnioskodawców.
– Zmiany w regulaminie to efekt naszych kontaktów z uczelniami, które poprosiliśmy o informację na jakim etapie są ich starania o przyznanie dotacji oraz jakie bariery dostrzegają w skutecznym ubieganiu się o te środki – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu GZM.
W zaktualizowanym dokumencie rozpisano potencjalne aktywności, które mogą być prowadzone w ramach projektów. Naukowcy mogą być pozyskiwani m.in. do organizacji wykładów, warsztatów, sympozjów, przygotowywania publikacji czy udziału w debatach. Dzięki temu uczelnie zyskały szeroki wachlarz możliwości przy ubieganiu się o dofinansowanie.
– Nowe zapisy dopuszczają także możliwość, aby zajęcia z naukowcami były realizowane nie tylko stacjonarnie, ale także w sposób zdalny lub mieszany, czyli łączący zajęcia zdalne ze stacjonarnymi. Ta elastyczność to również odpowiedź na sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa – zaznacza Grzegorz Podlewski.
Uczelnie zyskały także większą swobodę przy ustalaniu liczby zajęć czy czasu trwania współpracy z danym naukowcem. Poszerzono kryteria rankingowe. Nadal obowiązuje zasada, że naukowcy muszą reprezentować szkołę wyższą, która zajmuje miejsce w pierwszej 20. w światowych rankingach, przy czym teraz uczelnia może być wymieniona w jednym ze wskazanych rankingów, a nie jak dotychczas - w przypadku zajmowania pozycji od 11 do 20, konieczna była obecność w dwóch listach rankingowych. Dodano także zapis, że wnioskodawca przedkładając CV zapraszanego naukowca, musi wykazać, że jest on na stałe związany z uczelnią, którą reprezentuje.
Pula Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki wynosi 8 mln zł na lata 2019-2022. Realizacja programu wpisuje się w działania strategiczne Metropolii, związane z rozwojem społecznym i gospodarczym.