6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Organizatorzy ponownie pokażą, że nauka to z jednej strony wspaniały sposób spędzania czasu, a z drugiej – przemożna siła, dzięki której świat, choć tak wymagający, zwłaszcza teraz, może stać się miejscem lepszym i przyjaźniejszym. Nie zabraknie również uroczystej gali otwarcia: w przededniu wydarzeń w MCK, czyli w sobotę 3 grudnia, w chorzowskim Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.
ŚFN w liczbach
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to sześć obszarów wiedzy, 12 wystaw, 17 scen, 31 debat i rozmów o nauce, a dodatkowo 100 warsztatów, 150 stanowisk pokazowych i 202 wykłady.
Zasadnicza część ŚFN obejmie dwa dni atrakcji w gmachu katowickiego MCK. W programie festiwalu ponownie znalazło się kilkaset aktywności popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko dwa tysiące naukowców i popularyzatorów nauki.
Wyjątkowymi miejscami w przestrzeni festiwalowej będą niezmiennie dwa Przystanki Nauka (na których będzie można porozmawiać w nieco bardziej kameralnej atmosferze z wybranymi gośćmi specjalnymi) oraz, Drzewo opowieści, tworzone z zaprzyjaźnionym z ŚFN Festiwalem im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". Jest to miejsce spotkań z literaturą: jej twórcami i żywym tekstem. Zorganizowane w sąsiedztwie prawdziwego drzewa, spotkania autorskie będą przeplatane lekturą tekstów czytanych przez gości specjalnych ŚFN.
- Kontynuujemy dwa cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności konkursy, które towarzyszą ŚFN: po raz piąty zorganizujemy Przegląd Garażowych Wynalazków w Strefie OFF Science (poszukujemy autorskich koncepcji wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych), a po raz trzeci – przyznamy nagrodę POP Science w pięciu kategoriach (dla osób i inicjatyw najskuteczniej popularyzujących naukę) - informują organizatorzy.
Trzy strefy specjalne
Tym razem głównym motywem strefy specjalnej będzie węgiel – surowiec, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Węgiel jednak to także podstawowy budulec człowieka, zwierząt i roślin. Nie wolno zatem ograniczać tego pierwiastka wyłącznie do czarnych brył wydobywanych na masową skalę w kopalniach – trzeba potraktować go wielowymiarowo, zrozumieć jego istotę i rolę, jaką spełnia w funkcjonowaniu całego uniwersum.
Nowości
Każda edycja to również nowe elementy w programie. Podczas szóstej edycji ŚFN zadebiutują:
- Strefa EXPO festiwali nauki – naukowcy i popularyzatorzy reprezentujący inne festiwale nauki z Polski i zagranicy przygotują stanowisko pokazowe, wykład lub pokaz naukowy na scenie, a publiczność wybierze najciekawszą propozycję wśród trzech wymienionych rodzajów aktywności;
- konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska” – jego laureaci, uczniowie z województwa śląskiego, przedstawią projekty badawcze, w obrębie których próbują rozwiązać problemy środowiska lokalnego Katowic;
- inicjatywa „Młodzi budują Miasto Nauki” – pięć drużyn liczących po ośmiu licealistów ze Śląska będzie pracowało (pod merytoryczną opieką doktoranta) na rozwiązaniem problemu mieszczącego się w obrębie jednego z pięciu obszarów: klimat i środowisko; zdrowie i jakość życia; przemysły przyszłości; dziedzictwo przemysłowe i kulturowe; innowacje społeczne. Praca nad projektami rozpocznie się 2 grudnia, a efekty swoich starań uczestnicy zaprezentują podczas sesji posterowej 5 grudnia;
- inauguracja projektu Gaia Vari – Gaia to nazwa kosmicznego teleskopu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), którego zadaniem jest wykonywanie precyzyjnych pomiarów gwiazd w Drodze Mlecznej oraz obiektów znajdujących się poza naszą Galaktyką. Projekt Gaia Vari ma charakter „citizen science”, a więc udział w nim mogą wziąć nie tylko naukowcy, ale również studenci, uczniowie, miłośnicy astronomii i wszyscy zainteresowani badaniami Wszechświata.
Goście specjalni ŚFN
O sile Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE stanowią również goście specjalni. Do tego grona należą m.in.: Daniel Tammet (pisarz sawant autystyczny, nowy ambasador ŚFN), John Chase (raper naukowy), dr Kathryn Harkup (chemiczka, badaczka trucizn i „ciemnej strony” nauki), prof. Avihu Ronen (historyk, pisarz, laureat International Book Prize for Holocaust Research), Tomasz Stawiszyński (filozof, pisarz, autor książki Reguły na czas chaosu), Grzegorz Kasdepke (autor literatury dziecięcej, aktywista), prof. Zbigniew Izdebski (seksuolog), Wojciech Jagielski (dziennikarz, reportażysta), Sylwia Chutnik (pisarka, aktywistka), Anna Dziewit-Meller (pisarka, aktywistka), Max Cegielski (publicysta, pisarz), Wojciech Orliński (pisarz, publicysta, nauczyciel, blogger), Dawid Łasiński (twórca postaci Pana Belfra — nauczyciela z Internetów), Karol Wójcicki (twórca fanpage’a „Z głową w gwiazdach”), Dionisios Sturis (dziennikarz, pisarz, reporter), Julia E. Wahl (psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia), prof. Mateusz Hołda (najmłodszy polski profesor), Mikołaj Sokół (dziennikarz i komentator sportowy) oraz prof. Mark McCaughrean (doradca ds. nauki w Europejskiej Agencji Kosmicznej).
Najważniejsze informacje
Udział w Festiwalu jest bezpłatny, a dostęp do większości aktywności jest nieograniczony! Organizatorzy proszą jednak wszystkich o rejestrację i pobranie wejściówek umożliwiających wstęp na teren wydarzeń.
Uczestnicy mają do wyboru trzy typy wejściówek, które będą wymagały rejestracji:
- wejściówki na galę otwarcia w Planetarium Śląskim (3 grudnia)
- wejściówki na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego (weście na teren Festiwalu 4–5 grudnia),
- grupowe wejściówki na wydarzenie do MCK (wejście na teren festiwalu dla grup zorganizowanych, szkół 5 grudnia) – oficjalna rejestracja dla grup zorganizowanych zostanie uruchomiona 13 listopada o godz. 12.00.
Pełny program 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE znaleźć można na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl i w aplikacji Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.
Wybrane wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne wymagają rejestracji, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, dlatego też na niektóre aktywności wymagana jest dodatkowa rejestracja.
UWAGA! Konieczne jest osobne zarejestrowanie się na udział w wydarzeniu (wejście na teren festiwalu z wykorzystaniem opisanej wyżej wejściówki), a następnie rejestracja na udział w aktywnościach (tych, które tego wymagają).
Festiwal będzie w pełni dostępny! Podczas wydarzenia będzie można skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego, a także wziąć udział w wydarzeniach prowadzonych w języku angielskim oraz ukraińskim z tłumaczeniem na j. polski.
Możesz być bliżej nauki już dziś! Zapisz się do festiwalowego newslettera naukowego SUPERNOVA poprzez stronę Festiwalu. Co kilka/kilkanaście dni organizatorzy ŚFN wysyłają informacje naukowe oraz materiały multimedialne.
Wszystkie informacje na temat 6. ŚFN można znaleźć na stronie internetowej https://www.slaskifestiwalnauki.pl/.