Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach jak co roku, przystąpił do „Akcji Zima”. Łącznie do dyspozycji miasto ma 14 pługo-piaskarek, 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem, 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania. Tychy przygotowały 1900 ton soli drogowej i 1600 ton piasku.
Zimowa rewolucja na Śląsku
W zeszłym roku MZUiM w Tychach chwalił się wykorzystywaniem GPS-u przy odśnieżaniu miasta. W tym roku nad bezpieczeństwem na zimowych ulicach w mieście opiekę będzie sprawować system kamer.
W ramach Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem w Tychach zamontowano dziesiątki kamer. MZUiM przeszkolił pracowników z Centrum Sterowania Ruchem i teraz mają poprowadzić odśnieżaniem właśnie dzięki wykorzystaniu obrazu pochodzącego z zamontowanych w różnych częściach miasta kamer.
Wykorzystane zostaną także dane pozyskiwane ze stacji pogodowych. W czasie trwania akcji zimowej pełnić będą całodobowe dyżury koordynując i nadzorując firmy wykonawcze, a w szczególności będą uzgadniać moment rozpoczęcia akcji czynnej, ilości jednostek sprzętowych biorących udział w akcji, dawki materiałów oraz zakres prac do wykonania. - informują tyscy urzędnicy.
Miasto podzielone na 3 strefy
O bezpieczeństwo na drogach w Tychach, jak co roku zadbają trzy firmy:
- Master Odpady i Energia, który będzie odpowiadać za drogi krajowe,
- Bio-Ekos, odpowie za utrzymanie dróg powiatowych i gminnych położonych na wschód od al. Bielskiej oraz utrzymanie chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, placów, schodów , kładek i przejść podziemnych,
- Eko-Ogród, zajmie się utrzymaniem dróg powiatowych i gminnych w mieście i na drogach położonych na zachód od ul. Bielskiej oraz utrzymaniem dróg gminnych w dzielnicach na obrzeżach miasta.
W zeszłym roku na te same firmy UOKiK nałożył karę za zmowę przetargową. Najwyższą karę ma zapłacić miejska spółka Tychów Master – Odpady i Energia w wysokości 1 048 393 zł. Spółka Bio-Ekos przedstawiła istotne, nieznane wcześniej dowody, dlatego Prezes Urzędu odstąpił od nałożenia kary na spółkę.
Łącznie w zmowie przetargowej miało wziąć udział 5 firm: Master – Odpady i Energia, Eko – Ogród, V&T, An-Eko. Decyzja nie jest prawomocna. Miasto odwołało się do sądu.