18-latka po trzech tygodniach straciła prawo jazdy
Niektórym osobom nie jest pisane bycie kierowcą. Należy do nich 18-letnia mieszkanka Ogrodzieńca, która ledwo trzy tygodnie temu odebrała prawo jazdy. Długo się swoim sukcesem nie nacieszyła, bo w środę 26 marca została zatrzymana przez patrol drogówki.
Policjanci przeprowadzali kontrolę prędkości samochodów przejeżdżających przez Porębę. Ich uwagę zwróciło pewne bmw. Gołym okiem było widać, że porusza się z nadmierną prędkością. Potwierdził to wynik urządzenia pomiarowego, które wskazało, że samochód pędzi w obszarze zabudowanym z prędkością 111 km/h. Czyli aż o 61 km na godzinę za dużo.
Jak się okazało, za kierownicą samochodu siedziała 18-letnia mieszkanka Ogrodzieńca. Młoda kobieta została ukarana mandatem w wysokości 1,5 tys. zł i 13 punktami karnymi. Straciła też uprawnienia, które dopiero co zdobyła. Wszystko przez brak wyobraźni i skrajnie niebezpieczne zachowanie.
Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Każdy kierujący powinien stosować się do ograniczeń prędkości. Szczególnie młodzi, nieposiadający doświadczenia kierowcy, powinni zachować szczególną ostrożność. Na drodze nie ma miejsca na brawurę. Nieprzestrzeganie przepisów może zakończyć się nie tylko mandatem, punktami karnymi, czy też utratą uprawnień, ale również przyczynić się do niejednej tragedii - ostrzega podkom. Marta Wnuk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Wypadek w Bytomiu: Karetka zderzyła się z samochodem nauki jazdy
Jak jeździć bezpiecznie samochodem? Podstawowe zasady
Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem oznacza umiejętność przewidywania sytuacji na drodze. Trzeba być uważnym, ostrożnym i z ograniczonym zaufaniem traktować innych uczestników ruchu. Bardzo ważny jest stan techniczny naszego pojazdu. Należy regularnie go sprawdzać, a w przypadku usterek od razu je naprawiać. Trzeba też zwracać uwagę na warunki panujące na drodze i dostosowywać do nich styl jazdy oraz prędkość.
Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady bezpiecznej jazdy samochodem:
- przestrzeganie ograniczeń prędkości, szczególnie w obszarach zabudowanych;
- stosowanie się do sygnalizacji świetlnej;
- stosowanie się do sygnalizacji na przejazdach kolejowych z zaporami i bez zapór;
- zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów na drodze;
- zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz manewry, które wykonują;
- utrzymanie dobrego stanu technicznego pojazdu;
- korzystanie z prawego pasa ruchu, z wyjątkiem sytuacji mijania pojazdów jadących z mniejszą prędkością;
- zapinanie pasów bezpieczeństwa, dziecko przewożone w foteliku ochronnym.