Ze względu na pandemię rejestracja wolontariuszy odbywa się w tym roku online.
- Każda osoba, która chciałaby zostać wolontariuszem musi zarejestrować się poprzez stronę iwolontariusz. Tam wybiera sobie sztab, do którego chce aplikować. Należy zamieścić swoje zdjęcie w formacie jpg oraz dane takie jak pesel, imię, nazwisko, adres, czy numer telefonu. Szef sztabu weryfikuje te dane telefonicznie i czekamy na decyzję - powiedziała nam szefowa sosnowieckiego sztabu WOŚP Ewelina Stasik.
Hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy to "Finał z głową". Tym razem Fundacja będzie się skupiać na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii.
W 2021 roku Fundacja WOŚP ma zamiar zebrać pieniądze na zakup takich sprzętów jak m.in.: zestawy endoskopów laryngologicznych, endoskopy giętkie, zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopy, lasery diodowe, nawigacje optyczne otolaryngologiczne, koblatory do operacji migdałków, aparaty USG i RTG, kardiomonitory, lampy czołowe, lampy operacyjne oraz polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego.
- Po 13 latach od ostatniego “Finału z głową” postanowiliśmy powrócić do systemowego wsparcia laryngologii i otolaryngologii. W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Po 13 latach urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych - mówi Lidia Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP.
W ubiegłym roku na ulicach Sosnowca spotkać można było kilkuset wolontariuszy. W tym roku ze względu na pandemię i obowiązujący reżim sanitarny sosnowiecki sztab planuje, że będzie ich tylko osiemdziesięciu.